Mistrovství ČR mladších žaček

Mistrovství ČR mladších žaček ještě možná bude….:

Vážené kolegyně a kolegové,
Doufám, že jste vy všichni i vaši blízcí zdravotně v pořádku.

Co se týká MČR ml žní, je jasné, že v termínu 18.-19.4 se určitě hrát nebude. Jak to bude se soutěží dál?

ČVS vydal informaci o zrušení celostátních soutěží, nicméně toto nařízení se týká pouze soutěží řízených svazovou STK. Do této kategorie MČR ml žní nepatří, protože to je řízeno Radou mládeže. Oficiálně tedy MČR ml žní ještě letos zrušeno nebylo a je stále možnost, že se odehraje.

Za sebe musím říct, že bych si velice přál, aby se odehrálo, protože pro spoustu hráček to je v jejich volejbalovém životě jediná celorepublikové mistrovství na kterém si zahrají a zároveň i první velký turnaj.

Na druhou stranu je třeba vidět, že současná situace přináší mnoho otázek, na které neznám odpovědi a bez jejich zodpovězení nebude možné soutěž uskutečnit.

Níže nadhodím několik z nich:

Hrací systém – tak toto považuji za jeden z nejmenších problémů; v současné situaci si neumím představit (i pokud by došlo relativně brzo k uvolnění omezení), že by se soutěž odehrála v původně plánovaném tříkolovém systému. Neumím si reálně představit ani to, že by se naopak odehrála v jediném termínu. Soutěž ve dvoustupňovém modelu si naopak dovedu představit dost reálně (v tom případě Finále ideálně s 24 týmy) a myslím, že tam by problém nebyl.

Zdravotní omezení – momentálně pro mě největší otázka – co se stane, pokud pár dní po turnaji jedna z přítomných osob (hráčky, trenéři, rozhodčí, rodiče) zjistí, že je nakažená nemocí Covid19? Bude to pro všechny účastníky turnaje (hráčky, trenéry, rodiče, rozhodčí atd.) znamenat 14denní karanténu?? Toto je samozřejmě zcela klíčová otázka a týká se všech potenciálně pořádaných turnajů, nikoliv jen MČR, ale také tréninků či letních soustředění…

Opatření pro snížení rizika Covid19 – tady si dovolím jen formou brainstromingu vyjmenovat pár námětů, které by asi bylo potřeba zvažovat – Mít všichni účastníci (včetně hráček na hřišti a rozhodčích) roušky?? Mít roušky všichni kromě hráček na hřišti?? Snížilo by riziko nákazy (případně nižší dopad na nutnost následné karantény) hrát soutěž místo v tělocvičnách/halách na venkovních kurtech?? Budou v provozu ubytovací zařízení?? Bude možné mezi diváky zajistit dostatečný odstup?? Jsou dospělí účastníci (rodiče + trenéři) schopni a ochotni omezit či zrušit večerní společné posezení??
A podobných otázek se najde jistě ještě mnohem víc.

Otázka připravenosti týmů – tady je situace asi všude obdobná. Předpokládám, že s balonem momentálně asi organizovaně nikdo netrénuje (ačkoliv poslední opatření Vlády ohledně pohybu na venkovních sportovištích i toto již trochu rozvolnila), holky snad alespoň posilují. Takže MČR bude možná přehled atletek a kulturistek bez volejbalových schopnostíJ Ale to bude pro všechny stejné, takže to v kontextu ostatních problémů nevidím jako nějaký závažný problém. Všechny týmy na tom asi budou v podmínkách na přípravu dost podobně.

Otázka termínů – toto samozřejmě také závisí na rušení jednotlivých omezení. Tady je snad jedna z mála dobrých zpráv, co omezení přinesla. Zatímco minulé roky byl červen (a zejména jeho druhá polovina) vždy brán za měsíc, kdy už turnaje nemá moc cenu pořádat, protože hráčky už nejsou k dispozici, tak v letošním roce nebude v červnu v zahraničí vůbec žádná a domnívám se, ani školní výlety a další akce nebudou školy příliš pořádat. Pokud by to ostatní věci umožnily, pak se mi jeví reálné letos pořádat Finále třeba až 27.-29.6., tedy v termínu pro minulé (a pevně doufám že i příští) sezony, zcela nerealistickým. Fajn termín pro první kolo by mi přišlo 30.-31.5 nebo 6.-7.6.

Jak jsem psal výše, ačkoliv bych si velice přál, aby se i letos MČR ml žní odehrálo, tak se obávám, že nejpravděpodobnější variantou je, že se letos MČR ml žní neuskuteční:-(

Je tam mnoho neznámých, nad kterými teď ale nemá příliš cenu spekulovat. Znovu se ozvu někdy koncem dubna/začátkem května a uvidíme, jak bude v tu dobu aktuální situace vypadat.

Přeji vám všem pohodové Velikonoce, všem mužům v pondělí pevnou a přesnou ruku a všem samozřejmě především pevné zdraví.

Martin
vedoucí soutěže MČR ml žní

Napsat komentář